Hírek
2018. Március 07. 00:00, szerda |
Helyi
Forrás: Nemes Claudia
Szigetköz Natúrpark – Összhang a tájban
Hétfőn (2018. február 26.) már a Földművelésügyi Minisztérium elé került a február 22-én elfogadott Szigetköz Natúrpark szakmai háttértanulmánya.
Natúrpark leszünk, ez már biztosnak látszik. És az ünneplésre is meg lesz az okunk. A munka azonban most fog igazán elkezdődni. Nem csak a szakembereké, hanem a helyi lakosoké is.
Dr. Pető Péterrel, a Szigetköz Natúrpark Egyesület elnökével összegeztük az elmúlt időszak eredményeit és a jövő feladatait.
Milyen feladatai lesznek a Szigetköz Natúrpark településeinek?
- Az első a hit. El kell hinnünk, hogy minden szakmai intézkedés a természetes környezetünk védelmét szolgálja majd.
- A második az együtt gondolkodás. Meg kell tanulnunk egységben gondolkodni. Minden, ami körülvesz bennünket, a miénk. Az itt élők öröksége, melyért közös felelősséggel tartozunk.
- Saját környezetünk értékeinek védelme és népszerűsítése a harmadik teendő. Nem csak a tájat kell bemutatni a nagyvilágnak és az ide látogatóknak, hanem annak lelkét is. Ez pedig nem megy másképp, csak megfelelő ismeretekkel, szeretettel és tisztelettel.
De mielőtt tovább folytatnánk a sort, nézzük meg, hogy aszakemberek milyen terveket dolgoztak ki ezek megvalósítására?
Összegzés a szakmai háttértanulmányt megalapozó műhelymunkákról.
A workshopok sora 2017. novemberében kezdődött Kimlén. Az első fórum meghívott vendégei Fersch Attila, a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság pályázatkezelési osztályvezetője, dr. Szilvacsku Zsolt, a Magyar Natúrpark Szövetség alelnöke és Székely Rita, a Pannontáj-Sokoró Natúrpark Egyesület elnöke voltak. Mindegyikük előadása arra mutatott rá, hogy a jól működő natúrparkok alapja a „natúrparki gondolkodás”. Ennek lényege, hogy a településeknek egy nagyobb rendszerben kell gondolkodnia. Közös pályázatokban, programokban, pozitív együttműködésekben.
A háttértanulmány elkészítésében az egyik legnagyobb köszönet Székely Ritát, a Pannontáj-Sokoró Natúrpark Egyesület elnökét illeti, aki a kezdeti lépésektől a minisztériumhoz történő beadás pillanatáig végigkísérte a Szigetköz Natúrpark szakmai értekezésének megalapozását. Tőle ismerhettük meg a tanulmány szerkezeti felépítését, feladatait, a natúrparki cím megszerzésének teljes folyamatát.
Bízunk benne, hogy szaktudásával a későbbiekben is segíti majd a munkát!
Decemberben három alkalommal is tanácskoztak a szakemberek és az érdeklődő helyi lakosok - hiszen a fórumok minden esetben nyitottak voltak a nagyközönség számára is.
Kisbajcson Dr. Alexay Zoltán nyugalmazott egyetemi oktató, a Szigetköz fotóművésze, Fűzfa Zoltán, a Pisztráng Kör Egyesület elnöke valamint Pappné Kett Adrienn, Győr-Moson-Sopron megye önkormányzatának főépítésze tartottak érdekes előadásokat. A témák ezúttal a környezettudatosság, a környezeti nevelés és a területfejlesztés voltak.
- Alexay művész úr prezentációjában vizsgáltuk meg, milyen hatással lehet Szigetközre például a mértéktelen turizmus – merthogy ilyen is van. Térségi összefogással azonban megóvhatjuk természetes környezetünket. A polgárőrök, halőrök és a vízi polgárőrség összefogásával olyan kezdeményezés jöhet(ne) létre, amely még az országban sincs.
- A környezeti nevelésre pedig úgyszintén jó példa a Szigetköz - Mosoni-Sík Leader Egyesület által, jelenleg kidolgozás alatt álló szigetközi tananyag, mely a helyi tanintézményekbe fog kerülni további ismeretterjesztés céljából.
Szigetköz közel 300 km2 területű, 26 önálló településből álló térség, amelynek most egy közös arculatot, saját egyéniséggel rendelkező jellegzetes képet kell kialakítania.
Ehhez a kezdeményezéshez csatlakozva delegálták vezetőiket azok a nagy cégek, melyek külön-külön eddig is a tájegység meghatározó szereplői voltak. Elképzeléseiket és az együttműködésre mutató törekvésüket mutatta be egy-egy előadás keretében például
- a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. (KAEG)
- a Megyei Kormányhivatal
- az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (ÉDUViZIG)
- a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ)
- a Földművelésügyi Minisztérium Vadgazdálkodási és Tájegységi Főosztálya
- a Nemzeti Agrárgazdálkodási Kamara (NAK)
- vagy épp a Sporthorgász Egyesületek Győr-Moson-Sopron megyei Szövetsége.
A Szigetköz Natúrpark Egyesület tervei és elképzelései szerint mindezen összefogásokkal hamar elérhető lesz közösségünk felépítése, valamint új távlatokat nyitó projektek kidolgozása.
Szükség lesz továbbra is a civil kezdeményezésekre, az egyesületek, gazdálkodó szervezetek vagy akár magánszemélyek ötleteire.
Ez vezethet oda, hogy több évnyi próbálkozás után most végre tényleg megvalósulni látszik a Szigetköz Natúrpark létrejötte, s ezzel egy új fejezet kezdődhet, melyet együtt írunk majd!
Így tudunk igazán maradandót alkotni és továbbadni egyszerre. Ez a Natúrpark valódi célja!
Részlet a Földművelésügyi Minisztériumhoz beadott tanulmányból:
„A Szigetköz Natúrpark olyan értékőrző és értékteremtő térség, ahol komplex értékszemléleten alapuló helyi-térségi fejlesztések valósulnak meg. Olyan élő és élhető táj, ami magas életminőséget biztosít az ott élők számára.”
Legyen így!
További hírek, információk és aktualitások a Szigetköz Natúrpark közösségi oldalán találhatók:https://www.facebook.com/SzigetkozNaturpark/
Kapcsolódó galéria
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre
2024. November 23. 08:25, szombat | Életmód
MME: a Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre
A Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, meleg helyen történő átteleltetésük felesleges - közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) pénteken az MTI-vel.