Hírek
2019. Május 30. 16:10, csütörtök |
Helyi
Forrás: É s z a k - d u n á n t ú l i V í z ü g y i I g a z g a t ó s á g
Megemlékezés a történelmi idők legnagyobb őshonos haláról
Dinoszauruszoktól a kecsegéig....
Vizeink jó állapotba helyezéséhez alapvetően szükséges a halak számára a táplálkozási, szaporodási és vándorlási feltételek biztosítása. Az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság a Szigetközi Vízpótló Rendszerek rehabilitációja során a halak számára vízrendszer hossz-menti átjárhatóságának érdekében
térségben több halátjárót létesített.
Fontosnak tartjuk, hogy ezen létesítmények jelentőségéről tájékoztassuk az itt élőket, különös figyelmet fordítva a tanuló ifjúságra.
A térségben élő halfajok közül az igazgatóság az idei évben a tokfélék jelentőségére, fontosságára, különös tekintettel a ma is köztünk élő kecsegére hívta fel a figyelmet mai rendezvényével. A tokfélék közül a viza, a vágótok, a sőregtok és a simatok - kihalás szélén álló, veszélyeztetett különleges őshonos halfajok a túlhalászat, az orvhalászat és a vándorlási útvonaluk megszakítása miatt tűntek el a hazai vizeinkből. Kialakulásuk a dinoszauruszokig vezethető vissza, azaz több mint 200 millió éve élnek velünk együtt. A Duna-menti országok és az Igazgatóság is jelentős erőfeszítéseket tesznek ezen fajok fenntartására.
Vizeink hosszú-távú vándorainak egyik legkülönlegesebbikje a Szigetközben korábban gyakran megforduló viza. A mai rendezvényen Németh József ÉDUVIZIG igazgató köszöntötte a gyerekeket és a meghívott vendégeket, valamint Pannonhalmi Miklós szakértő felhívta a figyelmet az őshonos halfajok védelmére, vándorlási útvonaluk helyreállításának fontosságára. Az eseménynek egy különleges halászélményről való megemlékezés adta az apropóját: a Szigetközben 1958. májusában két helyi halász egy 230 cm hosszú 102 kg súlyú vizát fogott ki. Az igazgatóság elkészítette a kifogott hal sziluettjét és ma, 2019. május 28-án elhelyezte az Ásványrárói Halátjáró térségében, melyet kisiskolások kísérhettek figyelemmel.
A rendezvényre közel 100 tanuló érkezett a Győr-Ménfőcsanak Petőfi Sándor Általános Iskola, a győrszentiváni Móricz Zsigmond Általános Iskola és a Richter János Zeneművészeti Szakgimnázium, Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium Bartók Béla Ének-zenei Általános Iskolájából. A Sporthorgász Egyesületek Győr-Moson Sopron Megyei Szövetségének jóvoltából 100 darab előnevelt kecsegét is telepíthettek a tanulók a Dunába. A rendezvény sikeréhez hozzájárult a Lipóti Termálfürdő Kft is.
A gyerekek örömmel vettek részt a színes programban, melynek során a haltelepítés és a sziluett kihelyezése mellett megtekintették a halátjárót, megismerték annak jelentőségét.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre
2024. November 22. 09:59, péntek | PR
Többen látják az egyetlen járható útnak a lakásbérlést a fiatalok számára
még mindig sokan vannak azonban, akik szerint pénzkidobás ingatlant kivenni