Hírek
2017. November 24. 00:00, péntek |
Helyi
Forrás: gymsmo, Nemes Claudia
Hogyan lesz mindannyiunké a Szigetközi Natúrpark?
Eddig úgy fogalmaztunk, hogy szükség lenne…
Ma már tudjuk, hogy szükség van…
2017. november 24-én pedig meg is valósul a lehetőség..
a Szigetközt teljességében felvállaló, a területfejlesztés, a vidékfejlesztés, a környezetvédelem és a turizmus területén egyaránt tenni tudó és akaró összefogás megteremtésére.
Szigetközi Natúrpark: a természet, a táj és az abban élő és alkotó ember harmóniája
Tegyünk érte együtt!
Helyszín: Kimle Művelődési Ház (IKTSZ, 9181 Kimle, Vízpart út 2. sz. alatt)
Időpont. 2017. november 24. 10.30
A részletes program és jelentkezési lehetőség a közösségi oldalon közzétett eseményben - link itt található.
A szervezők szeretettel és hasznos, továbbmutató gondolatokkal várnak minden érdeklődőt a natúrparki megalapozó háttértanulmány első, konferencia-jellegű workshopjára.
A cél: olyan natúrpark kialakítása, amelyre büszkék lehetnek az ott élők.
Mi a különbség a Nemzeti Park és a Natúrpark között?
Sokan összekeverik vagy egynek gondolják a fogalmakat, pedig lényegesen eltérő mutatóik vannak.
A natúrpark egy kifejezetten alulról építkező, a helyi összefogásból merítő, hatósági feladatokat el nem látó összefogási forma, amely a természeti és a kulturális örökséget helyezi középpontjába. A helyi közösségek (önkormányzatok, társadalmi szervezetek, gazdálkodó szervezetek és az érintett lakosság) összefogása eredményeként létrejövő tájszintű terület- és vidékfejlesztési együttműködés.
A natúrpark nem jelent természetvédelmi korlátozást a térségben élők számára, sem újabb védett, vagy fokozattan védett területeket, és Natura 2000 védettségű területet sem.
Fő célja a tájjal, a hagyományokkal összhangban megvalósuló fejlesztések koordinálása és elősegítése,
a térségben élő lakossággal, önkormányzatokkal, civil szervezetekkel való együttműködésben.
A Szigetközi Natúrpark jelene és jövője. Milyen előnyöket nyújt majd a Szigetközi Natúrpark a térségben élők számára?
A Szigetköz kérdése mindannyiunk, a Szigetközben, a Szigetközért dolgozók közös ügye és meg kell ragadnunk minden lehetőséget arra, hogy közösen munkálkodva, ennek a rendkívül összetett kérdéskörnek minél több részfeladatát a térségben élők érdekében sikerre vigyük. A natúrpark egy lehetőség és biztosan nem gyógyír mindenre, ugyanakkor óriási esély a térségnek.
Ahhoz, hogy natúrparkként lehessen működni, szükséges egy kezelőszerv és szükséges egy, a Földművelésügyi Miniszter által jóváhagyott szakmai megalapozó háttértanulmány. A natúrparkok szakmai felügyeletét a Földművelésügyi Minisztérium látja el, arra illetékes államtitkárságán keresztül. Az államtitkárság vezetőivel történt többszöri egyezetetés után döntöttek az egyesületi forma mellett: a Szigetközi Natúrpark Egyesület Kimlén, 2017 júliusában alakult meg. Az alapítók között
- dr. Nagy István államtitkár úrral,
- Széles Sándor megyei kormánymegbízott úrral,
- a megyei közgyűlés részvételével (Németh Zoltán elnök úr támogatásával),
- továbbá dr. Tóásó Gyula (a SZITE elnöke),
- Timaffy Gyöngyvér (a térség legendás tudósa, néhai dr. Timaffy László lánya),
- valamint a térség leader szervezete,
- TDM szervezete,
- a Pisztráng Kör
- és négy települési önkormányzat részvételével.
Az egyesület munkaszervezetét a térség leader szervezete adja.
Mit tehetnek az itt élők a Szigetköz Natúrpark megvalósulásáért és hatékony működéséért?
Fontos hangsúlyozni, hogy a Szigetközi Natúrpark Egyesület nem az alapítók privilégiuma, hanem nyitott minden, a Szigetközért tenni akaró önkormányzat, vállalkozás, civil szervezet és magánszemély részére. A Szigetköz Natúrpark Egyesület együtt kíván működni a Felső-Duna menti térség további településeivel és szakmai szervezeteivel is, és keresni fogja a kapcsolatot a régió már működő natúrparkjaival.
A Győri Törvényszék az egyesületet 2017. október 06. napján jegyezte be a Civil Szervezetek jegyzékébe.
A megalapozó szakmai háttértanulmány előkészítése is megkezdődött, erre a Fertő-Hanság Nemzeti Park által elnyert Duna/Dunaj 2 magyar-szlovák határon átnyúló interreg pályázat nyújt lehetőséget és forrást. A Fertő-Hanság Nemzeti Park mindenben támogatja a szigetköziek natúrparkká alakulás elképzeléseit, azt gesztorként segíti, ugyanakkor a tényleges megoldást és az összefogás megszervezését a helyiekre bízta.
A fenti előzmények után kerül sor Kimlén, 2017. november 24. napján 10.30 órakor, a Művelődési Házban (IKTSZ, 9181 Kimle, Vízpart út 2. sz. alatt), a natúrparki megalapozó háttértanulmány első, konferencia-jellegű workshopjára.
Belátható közelségben a Szigetközi Natúrpark. Milyen lépéseket kell még tenni és mikorra várható a natúrpark hivatalos megalakulása?
„A Szigetköz-Zitny ostrov Natúrpark előkészítése és további összehangolt természetvédelmi kezdeményezések magvalósítása“ címet viseli az a határon átnyúló együttműködési projekt, amely Szlovákia és Magyarország között egy közös nemzeti, illetve natúrpark kialakítását tűzte ki céljául.
A Fertő–Hanság Nemzeti Park Igazgatósága szakmai gesztorsága mellett zajló projektben szlovákiai és magyarországi szervezetek működnek együtt a kitűzött cél megvalósítása érdekében. Az együttműködő partnerek olyan nemzeti park és natúrpark kialakításán dolgoznak, amelyre a határ mindkét oldalán büszkék lehetnek az ott élők.
Szlovákiában a Duna-mente, a Duna és az abba torkolló folyók vidékének nemzeti parkká nyilvánítása már hosszú évek óta napirenden van. Magyarországon körülbelül két és fél éve foglalkoznak intenzíven
a tervvel, bár már 1992-ben megfogalmazódott a gondolat, hogy szükség lenne egy, a Szigetközt teljességében felvállaló, a területfejlesztés, a vidékfejlesztés, a környezetvédelem és a turizmus területén egyaránt tenni tudó és akaró összefogás megteremtésére.
Szlovákiában a Morva folyó torkolatától Párkányig terjedne a nemzeti park területe, Magyarországon a Szigetközben, a Duna és a Mosoni-Duna közötti szakaszon huszonnyolc települést érint a projekt.
A Csallóköz és a Szigetköz fejlesztése csak közösen képzelhető el.Magyarországon már a jövő tavasszal kihirdethetik a natúrpark megalakulását. A szlovákiai nemzeti park létrehozása hosszabb időbe telik.
Elsőként előkészítik a nemzeti park és a natúrpark megalapozó tanulmányát, kezelési tervét készítik el, később találkozókat és kiállításokat terveznek. A környezeti nevelés, valamint a turizmus fejlesztése is a célok között szerepel.
Magyarországon jelenleg 9 névhasználati címmel rendelkező natúrpark van, melyek közül az egyik, a Pannontáj-Sokoró Natúrpark Győr-Moson-Sopron megyénkben működik.
Legyen a Szigetköz Natúrpark a következő!
Tegyünk érte együtt!
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre
2024. November 22. 09:59, péntek | PR
Többen látják az egyetlen járható útnak a lakásbérlést a fiatalok számára
még mindig sokan vannak azonban, akik szerint pénzkidobás ingatlant kivenni