Városlista
2026. június 17, szerda - Laura

Hírek

2017. November 21. 05:00, kedd | Életmód
Forrás: mti

A túlsúlyos nőknél nagyobb mellrákos daganatot diagnosztizálhatnak

A túlsúlyos nőknél nagyobb mellrákos daganatot diagnosztizálhatnak

A túlsúlyos nőknél nagyobb valószínűséggel diagnosztizálják a mell nagyobb daganatát egy svéd kutatás szerint.

Az eredményeket, amelyeket az Észak-amerikai Radiológiai Társaság éves konferenciáján mutatták be, a BBC hírportálja ismertette.

A svéd Karolinska Intézet 2012 nő adatait vizsgálta meg, akiknél 2001 és 2008 között állapítottak meg mellrákot. A nők másfél-kétévente vesznek részt mammográfiás szűrésen Svédországban. A tanulmány készítői azt vizsgálták, milyen méretű volt a tumor a diagnózis felállításakor, valamint megnézték a páciensek testtömegindexét (BMI, a testtömeget és a testmagasságot összevető mérőszám).

Azt találták, hogy a túlsúlyos nőknek nagyobb valószínűséggel volt kiterjedtebb a melldaganata, amikor mammográfiával vagy a két szűrés között diagnosztizálták.

"Lehet, hogy azért, mert a túlsúlyos nőknek nagyobb a melle, így nehezebb megtalálni a tumort, de az is lehet, hogy azért, mert a daganatuk gyorsabban nőtt" - mondta Fredrik Strand, a tanulmány vezető szerzője a BBC-nek. Nagyobb daganat diagnózisakor általában rosszabbak a kilátások.

Az eredmények Strand szerint arra utalnak, hogy az orvosnak figyelembe kell vennie a páciens testtömegindexét is, amikor a szűrések gyakoriságát mérlegeli.

Címkék: daganat, mellrák, , túlsúly

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 16. 16:00, kedd | Életmód

Fotókiállítás a Hungaroring 40 évvel ezelőtti megnyitójának emlékére

Jubileumi fotókiállítás látható hétfőtől a budai Millenáris Parkban abból az alkalomból, hogy 40 éve a Drapál János Emlékversennyel ezen a napon nyílt meg a Forma-1-es Magyar Nagydíj helyszíne, a Hungaroring.

2026. Június 16. 09:00, kedd | Életmód

Agrárkamara: működött az Országos Jégkármérséklő Rendszer a piros riasztás alapján

Az Országos Jégkármérséklő Rendszer (JÉGER) folyamatosan dolgozott vasárnap a piros riasztás alapján, a legmagasabb kockázatú területeken összesen 283 generátort indítottak el

2026. Június 15. 07:00, hétfő | Életmód

Megérkezik a nyár első hőhulláma a héten

A héten a túlnyomóan napos, derült időben fokozatosan emelkedik a nappali csúcshőmérséklet és beköszönt az év első hőhulláma:

2026. Június 14. 16:00, vasárnap | Életmód

Balatoni retró kiállítás nyílik Keszthelyen

Az idősebbeknek nosztalgiát, a fiataloknak rácsodálkozást kínál a keszthelyi Balatoni Múzeum, ahol szombaton nyílik meg a Balatoni retró címet viselő kiállítás.